We wszystkich kulturach świata i na przestrzeni całych dziejów ludzkości cmentarze, groby i miejsca grzebania zmarłych były i są otaczane szczególnym pietyzmem, właściwym dla danej kultury i stanu cywilizacji narodu. Pietyzm ten ma swój własny wyraz, zasadność i formę w chrześcijaństwie.

Instrukcja Komisji Episkopatu.pdf
Adobe Acrobat Document 52.9 KB

Cmentarze, grobowce czy poszczególne mogiły, w których znajdują się ciała zmarłych, są wyrazem i świadectwem wiary ludzi w życie wieczne. Troska o te miejsca jest także znakiem szacunku dla zmarłych. Dlatego obowiązkiem nie tylko władzy kościelnej czy państwowej, lecz także wszystkich wiernych jest stała troska o ich wygląd oraz otaczanie ich czcią i pamięcią. Należy przypominać wiernym przy różnego rodzaju okazjach, np. przed Uroczystością Wszystkich Świętych czy przy pogrzebach osób bliskich o obowiązku dbania o cmentarz, o grobowce i mogiły krewnych, ale także znajomych, sąsiadów, a nawet o mogiły osób nieznanych czy zapomnianych.

Grobami oraz nagrobnymi pomnikami pisane są polskie dzieje. W tym świętym miejscu, na cmentarzu, można w piękny i głęboki sposób uczyć się historii Kościoła i Polski.

Cmentarze wg Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Adobe Acrobat Document 88.2 KB

UPADEK I POWSTANIE CHRYSTUSA NA BRODNICKIM CMENTARZU


Besucherzaehler