Blaise Pascal: Jak chcesz rozśmieszyć Pana Boga, to powiedz Mu o swoich planach na przyszłość

"(...) Dlatego nigdy nie pytaj, komu bije dzwon; bije on tobie" - John Donne

Dotychczas wielu socjologów uważało, że młodzi ludzie, którzy w Boga nie wierzą, pozostają ateistami do końca życia. Jednak badania uczonych z University of Chicago sugerują, że część ludzi wraz z wiekiem zmienia przekonania religijne. „Patrząc na różnice wśród grup wiekowym zauważymy, że największy wzrost wiary w Boga ma miejsce wśród osób w wieku 58 lat i więcej. To sugeruje, że wiara w Boga najprawdopodobniej wzrasta wraz z wiekiem, być może wskutek tego, iż człowiek zaczyna coraz bardziej uświadamiać sobie swoją śmiertelną naturę“ - mówi autor raportu Tom Smith. Jego zdaniem należy odrzucić pogląd, iż na wiarę wpływa efekt wspólnych doświadczeń ludzi w podobnym wieku.

Różnica pomiędzy grupami wiekowymi jest wyraźna we wszystkich krajach. Na przykład w USA 54% osób w wieku poniżej 28 lat jest pewna istnienia Boga. W przypadku ludzi starszych niż 68 lat odsetek ten wynosi 66%. We Francji jest to, odpowiednio, 8 i 26 procent, a w Austrii 8 i 32 procent.

Źródło: University of Chicago


Dla wszystkich ludzi „małej wiary” goedlowski (Kurt Goedel) dowód na istnienie Boga, którego logika i spójność potwierdzona została w 2013 r. przez niepopełniające logicznych i emocjonalnych błędów maszyny (komputery).

Gods Existence.pdf
Adobe Acrobat Document 540.8 KB

Poniżej wypowiedź Goedla:
Dzięki nauce dochodzimy do wniosku, że świat nie jest chaotyczny, że jest racjonalny. Jednakże bez perspektywy „życia po śmierci”, życie nie ma w nim sensu. Skoro przychodzimy na świat nie wiedząc po co, z tysiącem możliwości samorealizacji, realizując jedynie mała część potencjalnie możliwego, zatem aby to miało sens, istnieją możliwości dalszej realizacji w innych światach, w innych życiach. Rośliny i zwierzęta mają ograniczone możliwości uczenia się. Materia nieożywiona praktycznie nie ma takich możliwości w ogóle. Uczymy się więc, i uczymy się przede wszystkim na błędach. W następnym życiu będziemy mogli zrobić z naszych doświadczeń w tym życiu użytek. Nie wiemy kim jesteśmy. Jednak poprzez głęboki wgląd w siebie możemy dojść do pewnych wniosków.
Ludzie są uprzedzeni w stosunku do religii, ale to na skutek działania instytucji kościoła a nie religii samej. Zgodnie z dogmatem Katolicyzmu dobry Bóg stworzył większość rodzaju ludzkiego, to znaczy dokładnie wszystkich z wyjątkiem dobrych Katolików, po to jedynie by posłać ich na wieki do piekła. Co więcej, liczni filozofowie wybijają ludziom religię z głowy czyniąc tym samym nie mniej zła niż kościół.
Sprawy „ostateczne”, te które są dziś dziedziną religii, staną się kiedyś sprawami nauki. Któż bowiem brał poważnie dywagacje greckich atomistów dwa tysiące lat temu? A jednak dziś nauka zajmuje się atomami, które były kiedyś jedynie mglistymi koncepcjami rozumu filozofów.


Ludwik Pasteur, biolog:
"Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem."

Besucherzaehler